OPEL Antara 2.0L CDTI 5MT AWD (127 HP)
2007–2010
125
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
31.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 295Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.3mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |