OPEL Antara 2.4L 16V 5MT AWD (140 HP)
2007–2010
138
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2405cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1705kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |