OPEL Astra 3 Doors (GTC) 1.3L CDTI 6AT FWD (90 HP)
2005–2009
89
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |