OPEL Astra 3 Doors (GTC) 1.6L 16V 5MT FWD (105 HP)
2005–2009
103
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1589cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |