OPEL Astra 3 Doors (GTC) 2.0L Turbo 6MT FWD (200 HP)
2005–2009
197
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |