OPEL Astra 3 doors 1.6L 16V 4AT FWD (100 HP)
1998–2004
99
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1083kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |