OPEL Astra 3 doors 1.6L 4AT FWD (85 HP)
1998–2004
84
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 62.5kW |
| Torque | 138Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1063kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |