OPEL Astra 3 doors 1.7L DTi 5MT FWD (75 HP)
1998–2004
74
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
53.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.4mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
| Fuel Tank | 4L |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/80 Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |