OPEL Astra 3 doors 1.7L TDS 5MT FWD (82 HP)
1994–1998
80
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
40.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 173km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.5mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |