OPEL Astra 3 doors 2.0L 16V OPC 5MT FWD (160 HP)
1998–2004
158
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 188Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |