OPEL Astra 3 doors 2.0L GSi 16v 5MT FWD (150 HP)
1994–1998
148
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |