OPEL Astra 3 doors 2.2L DTi 5MT FWD (125 HP)
1998–2004
123
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2172cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 203km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1235kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |