OPEL Astra 5 Doors 1.0L ECOTEC 5MT FWD FWD (105 HP)
2015–2019
103
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1263kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |