OPEL Astra 5 Doors 1.4i 5MT FWD (60 HP)
1994–1998
59
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1389cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 103Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 4L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 970kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |