OPEL Astra 5 Doors 1.4L 16V 5AT FWD (90 HP)
2007–2009
89
bhp
Power
15.2
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.2s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |