OPEL Astra 5 Doors 1.4L 5MT FWD (100 HP)
2015–2019
99
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1278kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |