OPEL Astra 5 Doors 1.4L CVT FWD (145 HP)
2019–2021
143
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1342cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 106.6kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 // 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |