OPEL Astra 5 Doors 1.4L ECOTEC Start/Stop 6MT FWD (125 HP)
2015–2019
123
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1278kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |