OPEL Astra 5 Doors 1.4L LPG 6MT FWD (140 HP)
2009–2015
138
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 199Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1298kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |