OPEL Astra 5 Doors 1.5d 6MT FWD (105 HP)
2019–2021
104
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
65.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.2kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 65.3mpg |
| Combined | 3.6L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.1L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1296kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |