OPEL Astra 5 Doors 1.5d 9AT FWD (122 HP)
2019–2021
120
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |