OPEL Astra 5 Doors 1.6 iS 4AT FWD (100 HP)
1991–1994
99
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1015kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |