OPEL Astra 5 Doors 1.6 iS 5MT FWD (100 HP)
1991–1994
99
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 995kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |