OPEL Astra 5 Doors 1.6L 16V 5MT FWD (105 HP)
2004–2007
103
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |