OPEL Astra 5 Doors 1.6L 5MT FWD (71 HP)
1991–1994
70
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 70bhp |
| Power | 52.2kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 985kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |