OPEL Astra 5 Doors 1.6L Ecotec 6AT FWD (115 HP)
2009–2015
114
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1303kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |