OPEL Astra 5 Doors 1.6L Ecotec Turbo 6MT FWD (170 HP)
2009–2015
168
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |