OPEL Astra 5 Doors 1.7 CDTI 5MT FWD (80 HP)
2004–2007
79
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |