OPEL Astra 5 Doors 1.7L CDTi 5MT FWD (100 HP)
2007–2009
99
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |