OPEL Astra 5 Doors 1.7L CDTI 6MT FWD (130 HP)
2009–2015
127
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
12
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 19km/h |
| Top Speed | 12mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |