OPEL Astra 5 Doors 1.8L 16V 4AT FWD (140 HP)
2007–2009
138
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |