OPEL Astra 5 Doors 1.8L 4AT FWD (90 HP)
1991–1994
89
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |