OPEL Astra 5 Doors 1.9L CDTi 6AT FWD (120 HP)
2007–2009
118
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1293kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |