OPEL Astra 5 Doors 1.9L CDTI 6MT FWD (100 HP)
2004–2007
99
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 181km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |