OPEL Astra 5 Doors 2.0i 16V 4AT (136 HP)
1994–1998
134
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |