OPEL Astra 5 Doors 2.0L 16V GSI 5MT (150 HP)
1994–1998
148
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
27.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.3mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |