OPEL Astra 5 Doors 2.0L 16V Turbo 6MT FWD (170 HP)
2004–2007
168
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |