OPEL Astra 5 Doors 2.0L CDTI 6AT FWD (165 HP)
2009–2015
162
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |