OPEL Astra Cabriolet 1.6i 4AT (71 HP)
1995–1999
70
bhp
Power
17.5
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.5s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1135kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |