OPEL Astra Cabriolet 1.8i 16V 5MT (116 HP)
1995–1999
114
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1799cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |