OPEL Astra Cabriolet 2.2L DTi 5MT (125 HP)L
2001–2006
123
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
38.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2172cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.5mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |