OPEL Astra Caravan 1.2L 16V 5MT FWD (65 HP)
1998–2004
64
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1063kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |