OPEL Astra Caravan 1.6L 5MT FWD (75 HP)
1998–2004
74
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 4L |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |