OPEL Astra Caravan 1.6L 5MT FWD (85 HP)
1998–2004
83
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 138Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1135kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |