OPEL Astra Caravan 1.8L 16V 4AT FWD (115 HP)
1998–2004
114
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |