OPEL Astra Caravan 2.0L 16V 5MT FWD (136 HP)
1998–2004
134
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 188Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 4L |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |