OPEL Astra Caravan 2.0L Di 4AT FWD (82 HP)
1998–2004
80
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |