OPEL Astra Coupe 2.0L 16V Turbo 5MT FWD (190 HP)
2000–2006
188
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 245km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40 Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |