OPEL Astra GTC 1.4 Turbo ecoFLEX 6MT (140 HP)
2011–
138
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2695mm |
| Kerb Weight | 1437kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |