OPEL Astra GTC 1.4L ecoFLEX 5MT (100 HP)
2011–
101
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
40
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2695mm |
| Kerb Weight | 1437kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |